I N F O D R O G

Supradoza

 Supradoza de opiacee reprezintă administrarea unei cantități mari de drog (heroină) sau chiar de medicamente analgezice (metadonă, hidrocodon, fentanil).
 Trebuie menționat faptul că supradoza de opiacee poate fi letală prin scăderea frecvenței respiratorii până la oprirea acesteia. 

 Semnele care pot arăta o supradoză sunt următoarele:
  • persoana pare adormită sau inconștientă;
  • are buzele și fața palide/albastre (cianoză);
  • are probleme respiratorii.
 În situația în care este identificată o persoană care prezintă aceste semne trebuie urmați următorii pași:
  1. încercați să comunicați cu aceasta (strigații numele sau împingeți cu degetul pieptul acesteia);
  2. dacă nu răspunde la stimuli sunați imediat la 112 pentru a solicita sprijin de specialitate;
  3. asigurați-vă că nu este nimic în cavitatea bucală care ar putea obstrucționa căile respiratorii superioare (dinți falși sau resturi de vomă);
  4. în situația în care persoana nu mai respiră încercați să aplicați măsurile de resuscitare (dacă le cunoașteți);
  5. puneți persoana în poziția de siguranță pentru a fi siguri că persoana va avea căile respiratorii libere;
  6. rămâneți cu persoana până la sosirea ambulanței pentru oferi toate informațiile pe care le cunoașteți (substanța administrată, de cât timp este inconștientă).
 Poziția de siguranță:
  1. așezați persoana pe spate cu mâna dreaptă în dreptul capului;
  2. puneți mâna stângă peste piept astfel încât fața dorsală a mâinii să se sprijine pe obrazul drept;
  3. ridicați genunchiul drept;
  4. țineți mâna stângă fixă și trageți de genunchiul drept până când reușiți să întoarceți persoana pe partea dreaptă.